O Free Art Friday

teplakacka


Free Art Friday je relativně nové umělecké hnutí, které si  rychle získává popularitu po celém světě. Umělci tvořící malby, kresby, náčrty, fotky, sochy nebo instalace, zanechají své díla na ,,ulici'' nebo v místě konání akce.
Každý návštěvník, který si jedno dílo vyhlédne, si jej může odnést zdarma domů. Fotografie s dílem pak sdílí přes sociální sítě.  Umělci se tak lépe dostanou do podvědomí lidí.

FAF Praha vznikl, protože sama maluji a je mi líto obrazů. které se začínají hromadit v mém bytě. Jsou schované pod postelí, za skříněmi, není již místo, kde je pověsit, přátelé už ode mě mají obrazy doma….Prodávat nemám odvahu a neumím si určit částku, neboť má díla jsou velmi niterní záležitostí, jsou spjata s mým životním příběhem, s mou podstatou. 
Z části žiji a pracuji v Londýně, a tehdy mně napadlo, jestli existuje nějaká akce, kde by amatérští umělci vystavili svá díla a dostali přímou reakci od veřejnosti, zda jejich práce je dobrá, nebo alespoň mají pokračovat dál a zlepšovat se. Tehdy jsem na internetu objevila londýnské Free Art Friday. Zúčastnila jsem se tehdy a oba mé obrazy si odnášeli “cizí lidé”, s kterými jsem si ale hezky popovídala, a stali se z nich později moji přátelé. Londýnská akce byla účastí a počtem děl velmi malá oproti našemu pražskému, ale atmosféra, kdy si obyčejní lidé povídali s umělci a každý s obdivem komentoval i obyčejné náčtrtky mě nadchla.
Zatoužila jsem podobou akci uspořádat v Praze. Proto jsem za rok zorganizovala  první FAF v Praze na Nákladovém nádraží Žižkov. Bohušel jsme však neodhadla náturu návštěvníků a tak se stalo, že 50 děl, které umělci darovaly, bylo do 5 minut po zahájení akce rozebráno a odneseno...
Pro další FAF jsem již věděla, že tato forma se musí změni, že musím donutit návštěvníky zajímat se o nové umělce, kteří ke svý dílům mají velký vztah, v podstatě lidi na místě konání akce udržet. Proto jsme vymysleli rezervační systém, a díla se odnášejí až po skončení akce. Věřte, že lidé dvě až tři hodiny dokáží počkat, popíjejí víno, baví se s ostatními, zajímají se, poslouchají doprovodnou muziku, fotí se u “FAF stěny” na červené koberci s umělci. Tyto fotky pak spolu s fotografií, kde díla skončila u svých nových majitelů, tedy z domovů a kanceláří, umisťuji na sociální síť, díky tomuto dalšímu kroku, se o umělcích dozvídá další šikorká veřejnost.  
Zároveń s Free Art Friday vzniká můj nový projekt, kterým chceme dostat umění do lokalit jako jsou nemocnice, kanceláře, domovi apod.  Nechceme, aby zdi byli prázdné a smutné,  chceme aby si umění mohl dovolit úplně každý. Detailní program bude průběžně aktualizován na www.freeartfridaypraha.cz

  

0 komentářů:

Post a Comment

Coprights @ 2014, Free Art Friday Praha | Templatelib